Korsika

 Francouzská Korsika je se svojí rozlohou 8680 km2 čtvrtým největším ostrovem ve Středomoří. Zajímavé je, že svým tvarem připomíná zaťatou dlaň s palcem zdviženým nahoru. Zřízením je Korsika department s hlavním městem Ajaccio. Na Korsice žije přibližně kolem 260 000 obyvatel. 

 JAZYK 

 Úředním jazykem je francouzština, ale běžně se tu mluví i italsky a korsicky. O původu korsičtiny existuje několik teorií. Nejčastěji je považována za italský dialekt nebo za jazyk odvozený z latiny. V minulosti byla korsičtina výrazně potlačována, dnes v ní vycházejí noviny, vysílají regionální televize, k vidění jsou francouzsko-korsické nápisy a rovněž je možné jí studovat na univerzitě v Corte. 

 KRÁSNÁ PŘÍRODA VŠUDE KOLEM 

 Na Korsice se nachází krásné lesy, hory i pohoří, údolí, ledovcová jezera a také návštěvníky velmi vyhledávané rozmanité pobřeží různých podob – od písečného až po skalnaté. Jeden z nejkrásnějších zálivů na Korsice je záliv Golfe de Porto, který vznikl především erozemi, které vytvarovaly terén jak na povrchu, tak i pod mořskou hladinou. Turistům a cyklistům nabízí Korsika velký výběr tras od jednoduchých až po ty náročné, které přesahují 2000 metrů. Nejvyšší horou Korsiky je Monte Cinto, která je vysoká 2706 m. 
 
 Přírodní a kulturní bohatství Korsiky dokazuje i to, že její části jsou zapsané v seznamu UNESCO. HISTORIE Korsika má pestrou historii, obývaly jí kmeny Iberů, Keltů i Féničanů. Řekové nazývali Korsiku označením Kalliste – nejkrásnější a v 6. století př. n. l. založili dnešní hlavní město Ajaccio. Od 3. století ostrov ovládali Římané, ve 14. století připadl Jenovanům, kteří ho nakonec v 18. století prodali Francii. Korsika je také jednou provždy spojena s osobou císaře a generála Napoleona Bonaparte, který se zde narodil.
 

 Pokud se chystáte na Korsiku, neměli by jste vynechat návštěvu města Bastia. Je to půvabné a zároveň pulsující město s úzkými uličkami, přístavy, útulnými kavárnami a typickými korsickými stavbami. Do roku 1793 byla Bastia hlavním městem Korsiky. Chloubou města je zejména náměstí Place Saint Nicolas se sochou Napoleona; kostel Église Saint Charles-Borromée; klášter Saint-Francois, který je největší budovou svého druhu na Korsice; největší kostel Korsiky Église Saint Jean-Baptiste a majestátní katedrála Cathédrale Sainte-Marie -de-l’Assomption de Lucciana.  

 KAM SE PODÍVAT? 

 Hlavní město Ajaccio má samozřejmě co nabídnout: největším lákadlem je Napoleonův rodný dům, památník a muzeum. Za návštěvu stojí například i náměstí Place Foch lemované vzrostlými palmami, rodinná hrobka rodu Bonapartů Chapelle Impériale nebo muzeum Fesch. 

 Na samém jihu Korsiky se nachází úchvatné město Bonifacio postavené na bílých útesech. Počátky tohoto města sahají do 9. století, kdy zde nechal hrabě Bonifacio postavit citadelu, kolem které se dnes rozprostírá historické jádro obehnané hradbami. K nejvýznamnějším místním památkám patří kostel Église Sainte-Dominique, schodiště ve křídové skále Escalier du Roi d`Aragona, komplex jeskyní pod Bonifaciem a kostel Église Sainte-Marie-Majeure s římskými mramorovými sarkofágy z 3. století. 

 Na severozápadním cípu Korsiky leží městečko Calvi, o kterém místní tvrdí, že je rodištěm známého mořeplavce a objevitele Kryštofa Kolumba. Pro Calvi je typická především poutavá architektura, okouzlující přístav s promenádou a všudypřítomné suvenýrové obchůdky.