Doprava do Francie

 Poté co se rozhodnete, který region navštívíte, můžete kontaktovat tamní informační centrum pro návštěvníky, které vám podá potřebné informace a případně zašle brožury. Většina turistických kanceláří a turisticky významných míst má své webové stránky. 

 Zahraniční kanceláře letecké společnosti Air France nabízí kromě rezervace letenek také řadu turistických služeb. K návštěvě Francie nám navíc dnes postačí pouze pas nebo občanský průkaz.

 JAK CESTOVAT DO FRANCIE 

 
 Letadlem - řada společností zajišťuje pravidelné přímé lety z Prahy do Paříže, Marseille a Lyonu. Letenky můžete zakoupit i u některých cestovních kanceláří, případně vyhledat na internetu

 Autem - Autem se do Francie dostanete přes Německo, popřípadě Rakousko a Švýcarsko nebo Rakousko a Itálii. Sebou si vezměte platný řidičský průkaz a zelenou kartu. 

 Autobusem - Autobusem se můžete do Francie podívat hned od několika společností, například Eurolines a Student Agency. 

 Vlakem - Do Francie se dostanete také Českými drahami, vlak vyjíždí z Prahy a cesta trvá 14 – 20 hodin. 

JAK CESTOVAT PO FRANCII 


 Hlavními vnitrostátními aeroliniemi ve Francii jsou Air France
 Národním železničním dopravcem ve Francii je společnost SNCF (Société Nationale des Chemins de Fer), provozující spoje mezi Paříží a všemi významnými městy. Jízdenky si můžete zakoupit buď dopředu od své cestovní kanceláře, nebo až ve Francii na nádražích v kancelářích SNCF a v cestovních kancelářích (agence de voyage). U některých spojů je vyžadováno mít společně s jízdenkou i místenku, na nádražích ale zpravidla bývají přepážky pro prodej jízdenek a místenek oddělené. Do všech větších měst vyjíždí z Paříže TGV (Train à Grande Vitesse) a také pravidelné linky. Spoje Motorail přepravují cestující společně s jejich auty a motorkami. Do vlaků TGV a Motorail je potřeba mít zakoupenou místenku. Na delší vzdálenosti přes noc můžete cestovat tzv. couchette (lůžkový vůz sdílený až šesti dalšími lidmi) nebo také tzv. voiture-lit (soukromý lůžkový vůz určený maximálně pro tři osoby). V obou případech si musíte rezervovat místa předem a můžete si vybrat mezi první a druhou třídou. 

 Pokud plánujete jezdit hlavně vlakem, máte jako zahraniční turista možnost zakoupit si speciální rekreační jízdenku tzv. France Vacances Pass až na jeden měsíc. Její výhody jsou: nebudete si muset kupovat jízdenku na každé stanici, vyjde vás levněji než jednotlivé jízdné a navíc nabízí sníženou cenu i v ostatních dopravních prostředcích. 

 Ve Francii je silniční síť na dobré úrovni, mnoho lidí tam proto cestuje autem. Síť silnic zahrnuje jak vedlejší a často i malebné silnice C a D, tak i dálnice (autoroute), často označované péages (kvůli dálničním poplatkům – péages). Někde se platí pevně stanovená taxa při vjezdu na dálnici, běžnější ale je, že při vjezdu na dálnici obdržíte lístek a zaplatíte až při výjezdu podle vzdálenosti, kterou jste ujeli. Platit můžete také kreditními kartami. Každých 20 kilometrů je non-stop otevřená čerpací stanice. Podél silnic a dálnic se rovněž nachází pěkná odpočívadla (aires). Hlavní silnice tzv. routes nationales spojují města a velkoměsta (na mapách jsou označené jako N) a celkově vzato jsou ve výborném stavu. 

 Půjčování aut ve Francii nepatří k nejlevnějším záležitostem. Nejlevnější pro vás bude, pokud si zapůjčení auta zařídíte ještě před odjezdem ve vaší cestovní kanceláři. Přepážky půjčoven se nejčastěji nachází na letištích a hlavních nádražích. Pronajmout auto si můžete také v rámci kombinované služby „Fly and Drive“ od SNCF, která spočívá v tom, že současně se zakoupenou letenkou si půjčíte auto, na které dostanete slevu. Aby jste si mohli půjčit auto, potřebujete platný řidičský průkaz (jehož držitelem jste minimálně 3 roky) a musíte být starší 21 let. Sebou potom mějte dokumenty k autu a průkaz totožnosti, někdy bývá vyžadována i kreditní karta. 

 Taxi: Cena jízdného se liší od oblasti k oblasti. Všechny taxíky musí mít taxametr (compteur). Stanoviště jsou označena nápisem station de taxi a najdete je téměř všude. 

 Kola: Cyklistika je ve Francii velice oblíbená, ale zdaleka ne do všech vlakových spojů můžete kolo naložit. Na jízdním řádu proto hledejte symbol kola, pokud takový spoj nejede, musíte kolo poslat zvlášť. Nepříjemné je, že na něj můžete čekat i pár dnů. Jinou možnost představuje pronájem, půjčovny v mnoha městech nabízejí několik typů kol a některé i lehké motorky. 

 Stop: Stopování není snadné – chcete-li mít šanci na svezení, musíte vypadat důvěryhodně a upraveně. Spíše vám zastaví osobní než nákladní auto. Nejjednodušší způsob stopování na dlouhé vzdálenosti představuje Allo-stop. Tato organizace má pobočky v mnoha městech a zprostředkuje vám svezení za poměrně malý poplatek.